piątek, 23 marca 2018

// Mozaikowy zawrót głowy // (Wpis gościnny)


/ Jeśli szukasz efektownego sposobu na wykończenie lub aranżację łazienki, skorzystaj z rozwiązania jakim są mozaiki. Choć nie jest to najtańszy rodzaj płytek, to jednak wart jest uwagi ze względu na swoje walory dekoracyjne. Rynek oferuje szereg kolorowych i wzorzystych kolekcji, zatem dobór mozaiki odpowiedniej do stylu łazienki nie powinien być problemem – a wręcz przeciwnie! /

Mozaika w sposób ciekawy i niecodzienny potrafi całkowicie odmienić oblicze łazienki. Co więcej, ma bardzo szerokie spektrum zastosowania – można nią wydzielać poszczególne strefy łazienki lub wykorzystać jako element dekoracyjny. Materiał ten nadaje się zarówno do małych, jak i dużych łazienek, a najpopularniejsze i najchętniej wykorzystywane w tych pomieszczeniach są mozaiki ceramiczne, szklane lub z kamienia naturalnego. Coraz częściej spotykamy także mozaiki drewniane, metalowe lub kolekcje wykonane z kamieni półszlachetnych i masy perłowej. To, na jaką mozaikę ostatecznie się zdecydujemy, zależy od naszej wyobraźni oraz możliwości aranżacyjnych pomieszczenia. Ponadto mozaiki możemy zakupić w różnych kształtach – od kwadratowych kostek poprzez prostokąty, kółka, aż po trójkąty.

Jakich korzyści dostarczą nam mozaiki?

Po pierwsze, mozaiki są bardzo łatwe w ułożeniu. Poszczególne jej elementy połączone są siatką, dzięki czemu ich montaż nie przysparza większych problemów. Ponadto zastosowanie w łazience mozaiki może pozytywnie wpłynąć na podkreślenie aranżacji. Dla przykładu, jeżeli zakupimy mozaikę stylizowaną na starą, nadamy naszej łazience nieco tradycyjnego klimatu. Natomiast użycie szklanej mozaiki sprawdzi się w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu. Mozaika nadaje łazience lekkości i jest ozdobą samą w sobie. Doskonale poradzi sobie w roli obudowy wanny, lustra lub jako obraz. Świetnie zdaje egzamin również jako obudowa powierzchni zaokrąglonych lub jako płynne przejście z obudowy brodzika na podłogę lub z obudowy wanny na ścianę.

Inne możliwości wykorzystania mozaiki w łazience

Dzięki mozaice możemy dowolnie tworzyć na ścianach łazienki różnego rodzaju grafiki wzornicze i kolorystyczne, a nawet układać z nich słowa czy sentencje. Ponadto mozaiki pozwalają na tworzenie modnych szachownic, pasów o różnych kolorach i szerokościach, a nawet pozwalają osiągnąć efekt ombre. Mozaika w łazience jest sprytnym sposobem na pozbycie się ostrych kantów ścian, ponieważ potrafi idealnie dopasować się do każdej powierzchni.
Mozaiką możemy również wypełnić ścianki pod prysznicem – w tym wypadku musimy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej do warunków zaprawy klejącej, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych wydatków związanych z źle położonymi płytkami. Tutaj również lepiej sprawdzi się mozaika położona na folii lub na papierze.

Sprawdzone sposoby na kładzenie mozaiki

Jak prawidłowo zastosować mozaikę w łazience, by wydobyć z niej wszystko, co najlepsze? Ogólna i najprostsza zasada mówi, że mozaiką powinniśmy wykładać te miejsca, które albo chcemy wysubtelnić, albo zmniejszyć. Biała lub jasna mozaika podkreśli skandynawski charakter łazienki i sprawdzi się na mniejszym metrażu. Ciemne odcienie mozaiki lepiej stosować w dużych pomieszczeniach. To również doskonała opcja służąca podkreśleniu industrialnego charakteru wnętrza. A jeśli zdecydujemy się na zakup mozaiki z etnicznymi wzorami, możemy stworzyć nowoczesną i wyjątkową etno łazienkę.

Łazienki z wykorzystaniem mozaiki – inspiracje

Mozaika sprawdzi się w każdej łazience – zarówno w dużej, jak i w małej. Wpasuje się w styl industrialny, klasyczny, glamour, retro, nowoczesny oraz skandynawski, a nawet w etno. Poniżej kilka podpowiedzi, jak zastosować mozaikę w danej aranżacji.

Retro szachownica

Co najczęściej kojarzy nam się ze stylem retro? Oczywiście szachownica. Jeśli chcecie mieć naprawdę modną retro łazienkę, zastosujcie na podłodze jasne kafelki, a na ścianie połóżcie mozaikę wykonaną z małych biało-czarnych kwadracików. Jeśli nie chcecie stosować jej na każdej ze ścian, zaakcentujcie jedną z nich – np. tę, na której znajduje się lustro i umywalka – lub jako obudowę brodzika, z której częściowo mozaika może wychodzić na podłogę, tworząc w ten sposób pewien rodzaj ścieżki pod prysznic. Całość uzupełnijmy o gustowne retro meble, stylizowane baterie oraz wolnostojącą wannę na ozdobnych nóżkach.

Posrebrzana łazienka glamour

Styl glamour w łazience tym bardziej będzie glamour jeśli zastosujemy w pomieszczeniu mozaikę imitującą srebro. Szczególnie pięknie będzie ona odbijała się na tle światła i wody, jeśli położymy ją w strefie prysznica. Może to być jedyne miejsce, gdzie położymy mozaikę, w ten sposób wydzielając strefę kąpielową od pozostałych. Stylizację uzupełni biała ceramika i armatura łazienkowa oraz jasne meble łazienkowe z połyskiem i punktowe światło.

Łazienka z florystycznym akcentem

Jeśli kochamy rośliny, ale ze względu na warunki (np. brak naturalnego światła) nie możemy sobie na nie w tym miejscu pozwolić, skorzystajmy z możliwości jakie daje nam mozaika. Za jej pomocą stworzymy na ścianie motyw rośliny, np. orchidei. Dzięki temu nasza łazienka nabierze nowego wymiaru, a mozaika uczyni z niej prawdziwy pokój kąpielowy. Tego rodzaju zabiegi sprawdzą się zarówno w łazienkach nowoczesnych, romantycznych, boho czy orientalnych.

Mozaiki kamienne i metalowe do łazienek industrialnych

Mozaiki kamienne powstają z małych kamieni – nie zawsze oszlifowanych. Sprawia to, że zachowują swój naturalny wdzięk, dzięki czemu stanowią ciekawy i ponadczasowy element dekoracyjny. Mozaiki metalowe z kolei powstają na wskutek przyklejenia do ceramicznej podstawy metalowych blaszek – najczęściej aluminiowych, ze stali nierdzewnej, brązu lub miedzi. Wspomniane mozaiki podkreślą zalety pomieszczeń industrialnych. Zastosowane w formie obudowy wanny, brodzika lub jako zakończenie ścian będą doskonale prezentowały się w towarzystwie miedzianego oświetlenia, mebli łazienkowych stylizowanych na fabryczne oraz nowoczesnej czarnej armatury.

Mozaika w duchu skandynawskim

Do łazienek w stylu skandynawskim najlepiej zastosować mozaikę białą, szklaną lub drewnianą. Ta ostatnia ma zazwyczaj 8 mm grubości i wykonana jest z drzewa litego. Do jej produkcji używa się najczęściej jesionu, dębu lub merbau. Wykorzystując drewnianą mozaikę warto zestawić ją z drewnianymi meblami łazienkowymi w podobnym odcieniu. Wspólnie stworzą piękne i stylowe tło dla białych urządzeń sanitarnych, armatury oraz dodatków i akcesoriów łazienkowych. Drewnianej mozaiki możemy także z powodzeniem użyć jako oprawy lustra, dodatkowo oświetlając je punktowymi źródłami światła.

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga o wnętrzach łazienkowych i kuchennych oraz pasjonatka dobrego designu.
Text by: Agnieszka Możejko