czwartek, 13 lipca 2017

// Projekty na miarę XXI wieku / Wywiad z firmą Extradom //

/ Wraz z upływem lat zmieniają się potrzeby ludzi dotyczących spojrzenia na dom. Architekci szukają nowych rozwiązań a trendy w projektowaniu domów zmieniają się dynamicznie. Firma Extradom z Wrocławia jest już na polskim rynku od wielu lat. Zapraszam na rozmowę z ekspertem Agnieszką Łozińską z firmy Extradom./

Firma Extradom jest coraz lepiej rozpoznawalna na polskim rynku. Proszę przybliżyć historię Waszej firmy - od kiedy działa na rynku  i skąd pomysł na taki rodzaj działalności ?


Jesteśmy firmą z długoletnim stażem, ponieważ działamy na rynku od ponad 16 lat. Rynek pokazał, że coraz więcej osób decyduje się na własny dom, ale nie każdego stać na projekt indywidualny, którego cena przewyższa nawet kilkukrotnie projekt gotowy. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem klientów na gotowe rozwiązania, wciąż się rozwijamy - poszerzamy bazę projektów oraz proponujemy coraz więcej bezpłatnych narzędzi, które pomagają klientom dopasować dom do potrzeb oraz uwarunkowań działki.

Firma Extradom ma już wieloletnie doświadczenie jakie projekty najczęściej wybierają Polacy ?

Rok 2016 pokazał, że klienci najczęściej kupują projekty domów z poddaszem. Metraż waha się pomiędzy 100 a 150 m2. Zazwyczaj są to domy z salonem, otwartą kuchnią oraz trzema lub czterema sypialniami. Mimo zwiększającego się zainteresowania projektami nowoczesnymi, Polacy wciąż stawiają na klasykę - ponad 70% wyborów to właśnie tradycyjne projekty domów - o prostej bryle, najczęściej z dachem dwu- lub czterospadowym. Klienci dużą uwagę zwracają na otwartą przestrzeń - 98% to domy z tarasem.

Jak Wasza firma rozumie pojęcie „dobrze zaprojektowany dom” ?

Dobrze zaprojektowany dom, to taki, który przede wszystkim odpowiada na potrzeby klienta oraz jest zgodny z aktualnymi wytycznymi na 2017 r. Mając tak szeroką ofertę gotowych projektów dążymy do tego, aby każdy klient mógł znaleźć projekt odpowiedni dla siebie - funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu. Po zmianach w prawie budowlanym projekty, które mamy w ofercie były aktualizowane, dzięki czemu klient ma pewność, że współczynniki są poprawne i bezpiecznie może budować dom.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru projektu ?

Podczas wyboru projektu domu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na działkę, na której będzie stał dom. Informacja, jaki dom możemy wybudować na określonym terenie zawarta jest w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy. Są to dokumenty, które kształtują ład przestrzenny i określają podstawowe parametry formy architektonicznej domu, tj. rodzaju budynku, pokrycia, powierzchni zabudowy. Kolejnym istotnym parametrem jest wielkość domu, ilość kondygnacji oraz budżet, jaki chcemy przeznaczyć na budowę domu. Dla osób w starszym wieku lepszy będzie dom parterowy, natomiast część osób ceni projekty z poddaszem użytkowym za wyraźną granicę między strefą nocną a dzienną oraz możliwość późniejszego korzystania z przestrzeni przez dzieci.  Jeżeli ocenimy, jaki metraż jest dla nas wystarczający, warto przemyśleć jak ma zostać zagospodarowany: ile ma być pokoi oraz łazienek, czy kuchnia ma być otwarta na salon, jakie dodatkowe pomieszczenia są nam potrzebne (spiżarka, pralnia, pomieszczenie gospodarcze, garderoba)? Należy podjąć również decyzję o formie zadaszenia domu. Dach dwuspadowy lub czterospadowy jest dużo tańszy w budowie niż dach wielospadowy. Natomiast, jeżeli marzymy o domu w stylistyce nowoczesnej, warto zdecydować się na dach płaski. Warto również wziąć pod uwagę, czy chcemy budować dom z garażem w bryle budynku, czy wielkość działki pozwala nam na umieszczenie go poza bryłą oraz ile stanowisk garażowych będzie nam potrzebnych. Na koniec najprzyjemniejsza część, czyli o jakim stylu marzymy - nowoczesnym, klasycznym czy dworkowym? Co nas bardziej przekonuje - duże przeszklenia i designerskie rozwiązania czy prosta bryła i tradycyjny wygląd?

Projekt domu Liv 3 G2 WRC2015, żródło: Extradom


Projekt domu Domidea 57127 WAC1041 żródło: Extradom

Czy energooszczędność to chwilowa moda ?

Zdecydowanie energooszczędność nie jest chwilową modą. Z roku na rok nie tylko wzrasta zainteresowanie ze strony klientów, lecz także prawo budowlane nakłada normy zwiększające energooszczędność domów. Dodatkowo dyskusje prowadzone w naszej Społeczności budowlanej dają nam informacje na temat rozwiązań budowlanych wykorzystywanych przez klientów - zależy im na jak największej izolacji oraz dobraniu odpowiedniego ogrzewania. Decyzja o energooszczędnym domu wynika nie tylko z dbałości o naturę, ale przede wszystkim z niskich kosztów użytkowania domu w dalszych latach.

Co jest dla Waszej firmy najważniejsze podczas współpracy z Klientem?

Podczas pracy z klientem najważniejsza jest dla nas otwartość i wsparcie. Chcemy ułatwić proces poszukiwań i pomóc w spełnianiu marzeń o własnym domu. 16-letnie doświadczenie w branży pozwala nam w pełni realizować oczekiwania inwestorów. Z racji tego, że mamy największą ofertę, ważne jest, aby każdy znalazł projekt domu, który będzie zgodny z jego indywidualnymi potrzebami. Szanujemy czas klienta, dlatego jako jedyni w Polsce oferujemy indywidualnego doradcę oraz profesjonalne Centrum Obsługi Klienta, które jest czynne siedem dni w tygodniu do późnych godzin wieczornych. Można się z nami kontaktować zarówno przez telefon, mail, jak i czat. Co najważniejsze, klient może liczyć na nasze doradztwo i pomoc na każdym etapie - nie tylko przed zakupem projektu domu. Oferujemy zestaw przydatnych dodatków, które pomogą zarówno podczas budowy, jak i dadzą możliwość na stworzenie pięknego ogrodu i otoczenia wokół domu. Dysponujemy również atrakcyjnymi ofertami na materiały budowlane oraz kartą rabatową, która wielokrotnie obniży wydatki podczas budowy czy aranżacji wnętrz. Polecamy także architektów adaptujących z regionu klienta, którzy przeprowadzą adaptację projektu zgodnie z warunkami lokalnymi.

Jakie są dalsze plany rozwoju Waszej firmy ?

W dalszym ciągu chcemy wspierać klientów w podejmowaniu trafnej decyzji i spełnianiu marzeń o własnym domu. Zdając sobie sprawę z tego, że jest to poważny krok, chcemy oprócz profesjonalnego doradztwa, dostarczyć jak najwięcej narzędzi, które pomogą dobrać dom idealny do potrzeb klienta. Pojawi się sporo technologicznych nowości, skupimy się również na wnętrzach, ale nie będę za dużo zdradzać, zapraszam do zaglądania na naszą stronę internetową extradom.pl

Co zdecydowanie odróżnia Extradom od konkurencji i dlaczego warto skorzystać z Waszej  oferty?

Jako pierwsi w Polsce założyliśmy Społeczność budowlaną, która jest miejscem inspiracji i wzajemnej pomocy osób budujących dom. Użytkownicy mogą wzajemnie dyskutować na temat zmian przeprowadzanych w konkretnych projektach oraz udostępniać zdjęcia z realizacji. Mamy również Mapę Budowy domów w Polsce, gdzie klienci mogą zobaczyć, kto buduje ten sam projekt w okolicy lub zobaczyć projekt na żywo przed jego zakupem. Dodatkowo sporządzamy bezpłatną analizę działki, dzięki czemu każdy może czuć się bezpiecznie i pewnie, że projekt, który zakupi, będzie zgodny z warunkami narzuconymi przez teren. Dajemy również możliwość skorzystania z kreatora 3D, dzięki któremu łatwiej wyobrazić sobie jak wygląda budynek. Projekt przestaje być płaskim zdjęciem, a staje się bryłą, którą dowolnie można obracać, przybliżać, a nawet zmieniać kolor elewacji czy dachówki. Dzięki temu łatwiej sobie wyobrazić i zaplanować, jak ma wyglądać mój wymarzony dom. Naszą przewagę konkurencyjną, jak wcześniej wspomniałam, jest podejście do klienta, godziny otwarcia Centrum Obsługi Klienta oraz pomoc na każdym etapie wyboru i budowy domu.

Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w dalszym rozwoju firmy.